Valg til Valby Lokaludvalg 2018

Her er dit nye lokaludvalg!

Mandag den 5. marts blev der valgt 14 nye medlemmer til det nye Valby Lokaludvalg. Se hvem der kom ind, og skal bruge de næste fire på at udvikle Valby til en endnu bedre bydel:

Der var 35 tilmeldt til valgmødet, hvor der skulle vælges 14 repræsentanter til Valby Lokaludvalg blandt Valbys foreninger, bestyrelser, råd og nævn.

Gruppebillede Valby Lokaludvalg x2018-_38A8151

På mødet blev valgt (fra venstre mod højre):

  • Herbert Pinto, Casa Latinoamericana​
  • Benjamin Friis, AB St. Vigerslevgaard
  • Tommy Jensen, Dansk Folkehjælp Vestre Afdeling
  • Kirsten Henriksen, Valby Lokalhistoriske Selskab og Arkiv
  • Lene Eiberg Becker, GF Valby Have
  • Lars Brandt, Fremad Valby
  • Driss El Mekki, Fritidscenter Ydre Valby
  • Grethe Mørk, Ældresagen
  • Hanne Skovsgaard, GF ved Bjørnssonsvej og Strindbergsvej
  • Dorte Juel Viborg, Foreningen Fisken
  • ​Birgit Meisel, Vigerslev Allé Gruppen
  • Henrik Christensen, Boldklubben Hellas
  • Emmanuelle Kortholm, Valby Kino
  • Erhard Nielsen, Københavns Amts Biavlerforening (valgt ved fuldmagt)

Fire fredsvalg og et enkelt kampvalg

Valgmødet besluttede at vælge medlemmer for fem interesseområder; Kultur & Idræt (fire pladser), Erhverv (1 plads), Miljø (2 pladser), By & Trafik (tre pladser) og Børn, unge, social & ældre (fire pladser).

Fire af valggrupperne talte sig til enighed om, hvordan pladserne skulle udfyldes.

På Kultur & Fritidsområdet var der fem kandidater til de fire pladser, så her gik valgmødet til afstemning mellem Henrik Christensen fra Boldklubben Hellas, Herbert Pinto fra Casa Latinoamericana, Emmanuelle Kortholm fra Valby Kino, Lars Brandt fra Fremad Valby og Jan Barslev fra Ajax København, der ikke var til stede, men havde sendt en fuldmagt.

Jan Barslev blev ikke valgt, men får i stedet første valg til en suppleantplads.

Den endelig fordeling på områder:

 

Børn, Unge, Social & Ældre:

  • Benjamin Friis, AB St. Vigerslevgaard
  • Tommy Jensen, Dansk Folkehjælp Vestre Afdeling
  • Driss El Mekki, Fritidscenter Ydre Valby
  • Grethe Mørk, Ældresagen

By & Trafik:

  • Lene Eiberg Becker, GF Valby Have (1. suppleant Helle Bliddal)
  • Hanne Skovsgaard, GF ved Bjørnssonsvej og Strindbergsvej (1. suppleant Uffe Jacobsen, 2. suppleant Birgit Phillip)
  • ​Birgit Meisel, Vigerslev Allé Gruppen (1. suppleant Susan Gyldenholm Offenberg)

Erhverv:

  • Dorte Juel Viborg, Foreningen Fisken (1. suppleant Mai-Britt Fly)

Miljø:

  • Erhard Nielsen, Københavns Amts Biavlerforening (valgt ved fuldmagt)
  • Kirsten Henriksen, Valby Lokalhistoriske Selskab og Arkiv

Kultur & Fritid:

  • Henrik Christensen, Boldklubben Hellas
  • Herbert Pinto, Casa Latinoamericana​
  • Emmanuelle Kortholm, Valby Kino
  • Lars Brandt, Fremad Valby

 

De politisk udpegede medlemmer

De 14 medlemmer, der blev valgt den 5. marts, udgør sammen med de ni politisk udpegede medlemmer det nye Valby Lokaludvalg, på i alt 23 medlemmer.

De politisk udpegede medlemmer er:

  • Søren Falk, Alternativet
  • Jens Juul, Socialdemokraterne
  • Stefan Emkjær, Radikale Venstre
  • Birgitte Vind, Det Konservative Folkeparti
  • Michael Fjeldsøe, Socialistisk Folkeparti
  • Gitte Brøndum, Venstre
  • Malthe Rubæk Bøggild, Liberal Alliance
  • Henrik Palsmar, Enhedslisten

Dansk Folkeparti har endnu ikke udpeget et medlem.

Det nye lokaludvalg godkendes endeligt af Borgerrepræsentationen den 22. marts.

Udvalget har første, konstituerende møde tirsdag den 10. april, hvor der skal vælges formand og næstformand, før deres arbejde med at udvikle Valby kan begynde!

Læs mere om hvordan lokaludvalget arbejder lige her:

Se flere billeder fra valgaftenen

1 svar

Skriv en kommentar

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *